Čo sú to domény a subdomény?
Doména je názov stránky, ide o symbolický názov, ktorý nahrádza ťažko zapamätateľné číselné označenie serverov. Málokto by si zapamätal adresu vašej stránky, keby ste mu ju povedali vo forme 217.67.31.35, ale keď mu poviete www.webcentrum.sk, tak s tým nebude mať žiaden problém. V skutočnosti každá internetová stránka má fyzickú adresu, takzvanú IP adresu v tvare ako sme uviedli v príklade. Takejto číselnej adrese rozumie každý počítač pripojený na internet a keď ju dostane, vie presne, kde má stránku hľadať. Keď vy zadáte adresu www.webcentrum.sk, tak váš počítač vyžiada pomocou služby DNS u špecializovaných serverov, aby mu povedali akú číselnú IP adresu má stránka www.webcentrum.sk. Ako odpoveď od DNS servera dostane toto císlo a pomocou neho nájde stránku a zobrazí Vám ju.

Jednotlivé úrovne domén sú oddelené bodkou. Posledná časť (sk) sa nazýva doménou prvej úrovne. Predposledná a posledná časť názvu sa nazýva doménou druhej úrovne, v našom príklade je to webcentrum.sk..Takúto doménu získate, keď odošlete objednávkový formulár na našej stránke. Po vybavení všetkých formalít vás správca domén vedie ako majiteľa domény vasadomena.sk.

Z uvedeného logicky vyplýva, že to, čo je pred vasadomena.sk je doménou tretej úrovne (napríklad www.nieco.domena.sk). Takáto doména sa nazýva subdoména.
 

Potrebujete poradiť?

0903 777 321
pon-pia: 8:00 - 17:00

Prihlásenie